یک مقاله خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یک مقاله خوب چه ویژگی هایی دارد؟

قبل از این که بخواهید مقاله خود را بنویسید، اول باید موضوع اصلی مقاله خود را مشخص کنید. در این مقاله چه نتیجه ای به دست آورده اید؟ چه چیزی را کشف کرده اید؟ مهمترین دستاورد برای مخاطبین مقاله شما چیست؟ شما باید حاصل یافته خود را به صورت کاملاً واضح و شفاف عنوان کنید، بنابراین بهتر است مدتی را صرف فکر کردن در مورد آن کنید. سعی کنید موضوع و نتیجه اصلی خود را در یک جمله بیاورید. به عنوان مثال، این طور بنویسید که «ما دریافتیم که X، سلول های پیش ساز در شکل گیری مغز موش را مشخص می کند» یا «ما می خواهیم یک ساختار مولکولی اسیدهای نوکلئیک را پیشنهاد دهیم» … خب، البته که شما نمی توانید در یک جمله چگونگی انجام کار را توضیح دهید، اما موضوع اصلی و حاصل یافته خود را به مخاطب منتقل می کنید.

وقتی موضوع اصلی مقاله علمی خود را مشخص کردید، به مراحل انجام کار فکر کنید که می تواند موضوع اصلی مقاله را به مخاطب منتقل کند. چگونه می توانید مراحل رسیدن به نتایج خود را طوری بنویسید که یک خط سیر قابل قبولی داشته باشد؟ در این مرحله، انتخاب یک عنوان اصلی و نوشتن یک طرح کلی و خلاصه ای از مقاله پژوهشی شما می تواند مفید باشد.

مخاطب را شناسایی کنید

هنگام نوشتن یک مقاله علمی، سعی کنید یافته های اصلی خود را برای مخاطبان خاصی که به موضوع مقاله شما علاقه مند هستند، توضیح دهید. برای این کار باید زمینه پژوهشی خوانندگان خود را بشناسید.

هنگام بیان موضوع اصلی و طرح کلی مقاله خود، به دانشمندانی فکر کنید که ممکن است آن را بخوانند: سوابق علمی و موضوعات پژوهشی آنها در چه زمینه ای است؟ دلیل آنها برای خواندن مقاله من چیست؟

اگر موضوع مقاله شما بین رشته ای است (مثلاً بیو فیزیک)، از خود بپرسید: آیا همه خوانندگان مقاله من می توانند حاصل این پژوهش را درک کنند؟ چگونه می توان سیر مقاله را طوری تنظیم کرد که بتواند با همه دانشمندان و پژوهشگران در حوزه های مختلف ارتباط برقرار کند؟

شکل ها و جداول را آماده کنید

هنگامی که موضوع اصلی، طرح کلی و مراحل نوشتن مقاله خود را مشخص کردید، شکل ها و جداول مربوط به یافته های خود را آماده کنید. خوب است بدانید که بسیاری از دانشمندان فقط چکیده یک مقاله را می خوانند و سپس بدون خواندن متن اصلی به شکل و جدول می پردازند. از این رو، این موارد تصویری باید درجه یک به نظر برسند و بتوانند پیام شما را به مخاطب منتقل کنند.

خب حالا باید ببینید که بهتر است برای ارائه داده های خود از جدول استفاده کنید یا شکل؟ در مقایسه جدول و شکل باید گفت که جداول می توانند حجم زیادی از داده ها که نمی توان به راحتی روی یک نمودار رسم کرد، را به خوبی نشان دهند. اشکال هم برای نمایش تصاویر، نمودار داده ها، نقشه ها یا اشکال شماتیک ایده آل هستند و اغلب برای مقایسه نتایج تجربی بین نمونه های مختلف یا برای ارائه مقادیر محاسبه شده/ نظری مورد استفاده قرار می گیرند.

هنگام طراحی یک شکل یا جدول، آنها را به درستی ترسیم کنید و اطمینان حاصل کنید که نتایج شما را به طور واضح نشان می دهند و از نظر بصری هم جذاب به نظر می رسند. هر دوی اشکال و جداول مقاله شما باید یک زیرنویس یا شرح واضح و مختصری داشته باشند. همچنین، نمودارها و جداول باید کاملا مشخص باشند و خودشان بتوانند موضوع را نشان دهند، بعلاوه این که نباید این داده های به اشتراک گذاشته شده در جداول و تصاویر در جاهای دیگر مقاله تکرار شوند.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد